Echinocereus baileyi - Stonek válcovitý, ve stáří trsovitý, stonky až 20 mcm dlouhé, a 8 cm široké,zelená úzká žebra, poněkud hrbolatá, barva trnů se mění od čistě bílé až nažloutlé, přes slámovou k rezavě hnědé či růžově načervenalé, na jedné rostlině vždy stejné barvy. Květy, 5-7,5 cm dlouhé a 6-9 cm široké, fialově růžové barvy. Rostliny, při dobré přípravě na zimu by u nás měly zimu - 20 st.C (v suchu) snášet bez problémů. Rostliny snášejí jak velmi vysoké, tak i velmi nízké teploty.
Echinocereus barthelowanus Echinocereus berlandieri
Echinocereus brandegeei - Rostlina trsovitá, stonek válcovitý, zprvu vzpřímený, později poléhavý, často 1 m dlouhý a 6 cm široký, pokožka svěže zelené barvy, žeber 8-10, rozpadlých do hranatých bradavičnatých hrbolců. Květ široce nálevkovitý asi 6,5 cm dlouhý a 7 cm široký, světle až sytě růžové.
Echinocereus caespitosus Echinocereus chloranthus
Echinocereus cinerascens - Vytváří trsy. Nové články vyrůstají z nejstarší části trsu a zůstávají vzpřímené, pokud nedosáhnou délky asi 15 cm. Potom se sklání a vytváří místo mladším odnožím. Průměr článků je 4-5 cm, počet žeber kolísá, 6-8 žeber, ale lze nalézt i rostliny s pěti, ba dokonce deseti žebry. V období sucha ničím neupoutá, jde o ošklivé rostliny. Dubnové přeháňky ale vykonají zázrak a začínají se zelenat.Články se naplní, na temenech se objeví první světle zelené přírůstky spolu s nažloutlými ostny a za bezmračného a hlavně bezvětrného dne se otevřou 6 cm velké květy, vyrůstající několik centimetrů pod temenem. Rozkvétají ve více sériích za sebou.
Echinocereus dasyacanthus - Je nízko rostoucí kaktus rozvětvený nebo větvící se od základny, který ve stáří vytváří volné shluky méně než 20 tuhých větví, přičemž jeho stonek je zcela zakryt vrstvou hřbetů, které se mohou měnit v závislosti na podmínkách růstu.Květy 7-10 cm široké × 7-12 cm dlouhé; buď žluté nebo zřídka oranžovo-žluté, lososové. Vnější okvětní lístky mají často tmavší nebo načervenalý středový pás.
Echinocereus delaetii Echinocereus enneacanthus
Echinocereus engelmannii Echinocereus fendleri
Echinocereus ferreireanus - Rostliny patří k výjimečně krásným kaktusům, který si snad každý kaktusář přeje vlastnit. Objeven byl v roce 1975 a trvalo řadu let, než se intenzívním množením podařilo dostatečně jej namnožit a zpřístupnit pěstitelům. Dnes jsou semena a semenáče běžně nabízeny.Stonek jednotlivý, krátce válcovitý, nebo kuželovitý, okolo 15 cm dlouhý a 10 cm široký, žeber 9-11.Květy vyrůstají blízko vzrůstného vrcholu, nálevkovité, 6-90 cm dlouhé, až 9,5 cm široké, okvětní lístky jazykovité, celokrajné, asi 5 cm dlouhé a 1,6 cm široké, fialově červené s tmavším středovým proužkem a oranžovou bází.
Echinocereus fitchii - V našich sbírkách je oblíbenou, a tedy i dobře známou a rozšířenou rostlinou s dlouhou tradicí.Stonek je častěji jednotlivý, zřídka odnožující, válcovitý, u vrcholu často zúžený, až 16 cm dlouhý a 5 cm široký, žeber 10-14, složená z nízkých, splývajících hrbolů, je středně až tmavě zelený. Květy jsou velké a nápadné, vonící, růžové, s tmavě červeným jícnem, asi 6,5 cm dlouhé, až 10 cm široké.
Echinocereus knippelianus - Tmavozelená kulovitá až vejčitá rostlina asi 5 cm velká s 5—6 zaoblenými žebry oddělenými širokými brázdami, dlouhými trny, které snadno opadávají. Denní květy vyrůstají na jaře a v časném létě, jsou růžově, asi 4 cm dlouhé. — Jako všechny kaktusy, které mají řepovitý kořen, jehoš hmota je několikanásobná v poměru k nadzemní části, je jeho pěstování obtížnější,a proto bývá také roubován. Pak roste mnohem rychleji a dosahuje větších rozměrů, pěstování je snadné a násada květů velmi bohatá.
Echinocereus longisetus - Rostlina řídce trsovitá, jednotlivé stonky protáhle válcovitého tvaru, až 15 cm dlouhé a 4-6 cm široké, zpočátku vzpřímené, později mírně poléhavé, bazální části stonků stárnutím šednou až téměř černají. Květy široce nálevkovité, 6-7,5 cm dlouhé a 6-9 cm široké, světle až tmavě růžové, se světlým, žlutobílým jícnem.
Echinocereus ledingii Echinocereus lindsayi
Echinocereus milleri Echinocereus nivosus Echinocereus pacificus
Echinocereus papillosus - Rostlina odnožuje a roste drnovitě, jednotlivé odnože asi 20 cm dlouhé, 3-4 cm silné, poléhavé, listově zelené; vrchol je uzavřen hrboly a sporou žlutobílou vlnou, přečnívají jej trny. Žeber 7-8, jsou velmi hlubokými zátokami s vlnou rozdělena v kuželovité bradavky 1 cm vysoké. Květy vyrůstají z postranních areol, 6 cm dlouhé, 8-12 cm široké. Vnitřní okvětní lístky kopinaté, dosti dlouze zašpičatělé, kolem hrotu s nepravidelným krajem, často také rozpolcené, bledě zelenožluté, hedvábně lesklé, trochu prosvítající, vně s jedním středním proužkem, olivově zeleným, dole rozšířeným, nahoře šarlachově zeleným, také uvnitř na bázi s šarlachově červenými proužky.Jedná se o zvláště krásný druh, nápadný svým žlutým květem s červeným jícnem.
Echinocereus pectinatus - Stonek jednotlivý, ve stáří zřídka odnožující, zprvu kulovitý, ve stáří až krátce sloupovitý, 8-15 cm dlouhý, až 13 cm široký, u báze nejširší; žeber 20-23, rozčleněných na nízké hrboly.Květy otevírající se do tvaru číše, narůžovělé až levandulové, s velmi úzkými okvětními lístky, horní polovina lístků narůžovělá, směrem k jícnu přechází do velmi světle narůžovělé až bílé,květy vyrůstají zpravidla po stranách stonku, případně poblíž vrcholu
Echinocereus perbellus - Stonek jednotlivý i odnožující, válcovitý, až 20 cm dlouhý a a 9 cm široký, s 10-19 žebry, se zřetelnými hrboly. Květy asi 5,5 cm dlouhé, třešňově červené, na bázi karmínové; blizna smaragdově zelená. Přes zimní období snese teploty klesají i pod bod mrazu. Násada květů je přímo závislá na množství světla v zimě.
Echinocereus rechenbachii - Stonek jednotlivý i odnožující, válcovitý, s oblým temenem, většinou 10-20 cm vysoký, ojediněle i vyšší, asi 5-6,5 cm široký i širší, dělený do 10-19 úzkých žeber, rozdělených nízkými hrboly. Květy nálevkovité, až 12 cm dlouhé a 12 cm široké, vonící, v horní části růžové až třešňově červenavé, s jícnem tmavším nebo i bílým s bledě hnědavou bází. E. reichenbachii je oblíbenou a nenáročnou rostlinou, která se za dostatek světla, tepla a častou zálivku v době růstu a za suché, světlé a chladné zimování odvděčí bohatou násadou květů na jaře a často opakovaně i koncem léta.
Echinocereus rigidissimus - Kulovitá až válcovitá rostlina až 20 cm dlouhá a 4—9 cm silná; vzácně odnožuje. Přímých žeber je 16—23, nesou protáhlé areoly. Trny jsou bělavé s různými odstíny červené až hnědé barvy. Květy vyrůstají začátkem léta. Jsou 6-7 cm dlouhé, 6-9 cm široké, světle růžové až fialové, v jícnu bílé a otevírají se ve dne. - E. rigidissimus je oblíbená a nenáročná rostlinou, která se odvděčí bohatou násadou květů na jaře a často opakovaně i koncem léta.Protože odstíny barev se v pásech kolem stonku pravidelně střídají, rostliny v Americe dostaly lidové jméno "Duhový kaktus" (Rainbow Cactus). Pro tyto své přednosti je zřejmě nejfotografovanějším kaktusem vůbec.
Echinocereus russanthus Echinocereus scheerii
Echinocereus stoloniferus Echinocereus triglochidiatus
Echinocereus subinermis - Stonek zprvu stlačeně kulovitý, později protáhlý, často slabě odnožující, až 25 cm dlouhý, až 9 cm široký, zřídka i širší a delší, vzpřímený; šedě zelený až tmavě namodrale zabarvený. Žeber 5-9, většinou 6-7, často s ostrými hranami, ale i široce oblé a stlačené.Květy široce nálevkovité, slabě vonící, 7-10 cm dlouhé, 7-13 cm široké, poupata poblíž růstového vrcholu, s červenavou až hnědavou špičkou, porostlá jemnou vlnou, okvětní lístky klínovité až obkopinaté, až 6 cm dlouhé a 2 cm široké, téměř celokrajné, vnější okvětní lístky načervenale hnědé až žluté s červenými proužky, vnitřní okvětní lístky jasně žluté.
Echinocereus viereckii Echinocereus websterianus
Echinocereus viridiflorus - Stonek oválný až krátce sloupovitý, jednotlivý i trsovitý, se zaobleným temenem, až 13 cm dlouhý a 6 cm široký; žeber 10-14, světle zelených až žlutavě zelených, rozdělených do mělkých hrbolů.Květy postranní, většinou ve spodní polovině stonku umístěné, asi 3 cm dlouhé a méně než 3 cm široké, citrónově žluté až nazelenalé, po citrónech vonící.